Ambience Public School, New Delhi

Awards and Achievements

Awards and Achievements (2022 - 2023)

“Every great achievement is
but a small peak in the mountain range of contributions.”

Congratulations Jessica Kochar (XII-B) & Rhea Singh (XII-B) for winning 3rd position trophy & certificates in inter School Debate Competition organized by Summer Field School on 17th November 2022.

Congratulations Jessica Kochar (XII-B) & Rhea Singh (XII-B) for winning 3rd position trophy & certificates in inter School Debate Competition organized by Summer Field School on 17th November 2022.

Congratulations Swapnil Harshraj (10A) and Vaishnavi Phogat (12A) for being awarded second position in the event RENDER_AE in Technovision, ATL fest held by Alchon Public School.

Congratulations to our student JESSICA KOCHAR (XII-B) for bagging the Best Speaker's Prize & a Cash Prize of Rs 7,500/- in 13th Annual Inter School English Extempore Debate Competition organized by Rotary Club of Delhi Garden City (RCDGC) on 3rd & 4th November 2022.

Congratulations to our students JESSICA KOCHAR (XII B) and RHEA SINGH(XII B), for bagging the 3rd position in Eternal Surprise held at K R Mangalam World School Vikaspuri.

Congratulations to our students HASAN MOHAMMAD KHAN(VI C) and RUDRANSH KUMAR(VI C),for bagging the 3rd position in Vebots held at K R Mangalam World School Vikaspuri.

Congratulations to Jessica Kochar (XII B) for being awarded special mention in journalism at KIMUN 2022, hosted by Kanpur International, University of Delhi on 8th and 9th October, 2022

Congratulations to our students ANIKA RAJVANSHI (5B) and Nguyen Duc Minh(7B), out of 2000 contestants to have won the National Level Coding Contest in their respective batches hosted by Makers Muse in collaboration with Raspberry Pi Foundation and Coderdojo. Congratulations to AKUL SHARMA(6C) for bagging the consolation prize at the same event.

Congratulations to Advika Aggarwal (1 E) for being awarded 1st position in the event Junior Free Art Group A at Indradhanush 2022 an Interschool competition hosted by Sanskriti School, Chanakyapuri.

Congratulations to Taisha Malik (5 D) for being awarded 3rd position in the event Junior Free Art Group B at Indradhanush 2022 an Interschool competition hosted by Sanskriti School, Chanakyapuri.

Congratulations to Roy Wankhede (4 D) for being awarded 3rd position in the event Junior Free Art Group B at Indradhanush 2022 an Interschool competition hosted by Sanskriti School, Chanakyapuri.

Congratulations to Jaspreet Chauhan (10 A) and Mansi Gupta (11 C) for being awarded 3rd position in the event Senior Cooking at Indradhanush 2022 an Interschool competition hosted by Sanskriti School, Chanakyapuri.

Congratulations to Gavya Kureel (KGD), Kunga Jordan (KGD), Shreyan Mehar (KGD), Saisha (KGB) for receiving the ‘Certification of Appreciation’ in ‘Perfect Palette – Skit on Merging Boundaries of Gender Roles’ event, UMANITA 2022 conducted by Ambience Public School, Gurugram.

Congratulations to Rishik Arora (3E) for receiving the ‘Certification of Appreciation’ in ‘Splashes of Compassion – Poster Making with Slogan Writing’ event, UMANITA 2022 conducted by Ambience Public School, Gurugram.

Congratulations to Dishti Swara (7B), Vivaan Sharma (7A), Aarini Mishra (8A), Yatee Sinha (8A), Aman Anand (7A), Aryan Datta (7B) for receiving the ‘Certification of Appreciation’ in ‘Short Movie - Paint The World Equal’ event, UMANITA 2022 conducted by Ambience Public School, Gurugram.

Congratulations to Akul Sharma (VI C), Avni (VI C), Shreeansh Aggarwal (V E), and Jivjot Singh (V D) for being awarded 1st Runner Up position in the event Coders Chef at Binary Bots 2.0 a mega Online IT Fest hosted by Lotus Valley International School, Gurugram

Congratulations to Rohil Rashtravardhan (V B) and Aavyaa Jain (V D)for being awarded 1st Runner Up position in the event Do Me A Card at Binary Bots 2.0 mega Online IT Fest hosted by Lotus Valley International School, Gurugram

Congratulations to Anusha Bhattacharya of Class XII B for securing Special Mention 1 at the Columban MUN 2022 hosted by St. Columba's School

Congratulations to Anusha Bhattacharya
of Class XII for being awarded 'Verbal Mention' in the Lady Shri Ram Model United Nations 2022.

Awards and Achievements (2021 - 2022)

Congratulations to H. Jatin Vikash (VIII A) for securring 11 Rank out of 500 students in the event Global Hackathon 2021

Congratulations to Anusha Bhattacharya (XI C) for being awarded 'Special Mention' at MH MUN'22, hosted by Miranda House College, University of Delhi on 29th and 30th January, 2022

Congratulations to Amitoj Singh(VI -B) for receiving ‘CLEAN AIR ARTIST’ award in the Art mentorship program organized by Clean Air Asia 2021.

Congratulations to Aadya Agarwal(V-B) for getting National Rank - 279 and being awarded 'Merit Certificate' in the event SUPER SPELLER - 2021 - organized by HOPE FOUNDATION

Congratulations to Lakshita Batra(I-C). for getting National Rank - 981 and being awarded 'Merit Certificate' in the event SUPER SPELLER - 2021 - organized by HOPE FOUNDATION

Congratulations to Vihaan Agarwal(I-D) for getting State Rank - 256 and being awarded 'Merit Certificate' in the event SUPER SPELLER - 2021 - organized by HOPE FOUNDATION

Congratulations to Shivansh Arora(II-B) for being awarded 'Merit Certificate' in the event SUPER SPELLER - 2021 - organized by HOPE FOUNDATION

Congratulations to Asees Kaur(II-D) for being awarded 'Merit Certificate' in the event SUPER SPELLER - 2021 - organized by HOPE FOUNDATION

Congratulations to Rishik Arora(II-E) for being awarded 'Merit Certificate' in the event SUPER SPELLER - 2021 - organized by HOPE FOUNDATION

Congratulations to Namya Agarwal(II-E) for being awarded 'Merit Certificate' in the event SUPER SPELLER - 2021 - organized by HOPE FOUNDATION

Congratulations to Vivaan Kapoor(II-E) for being awarded 'Merit Certificate' in the event SUPER SPELLER - 2021 - organized by HOPE FOUNDATION

Congratulations to Rohan Gupta(II-E) for being awarded 'Merit Certificate' in the event SUPER SPELLER - 2021 - organized by HOPE FOUNDATION

Congratulations to Ishita Thakur(II-E) for being awarded 'Merit Certificate' in the event SUPER SPELLER - 2021 - organized by HOPE FOUNDATION

Congratulations to Debangana Thokchom(II-F) for being awarded 'Merit Certificate' in the event SUPER SPELLER - 2021 - organized by HOPE FOUNDATION

Congratulations to Sanvi Agarwal(KG-F) for being awarded 'Certificate of Appreciation' in the event KINDNESS KATHA at UMANITA 2021 - INTER SCHOOL TALENT FEST, organized by Ambience Public School, Gurugram

Congratulations to Aryahi Shukla(KG-C) for being awarded 'Certificate of Appreciation' in the event KINDNESS KATHA at UMANITA 2021 - INTER SCHOOL TALENT FEST, organized by Ambience Public School, Gurugram

Congratulations to Vardhan Wahi (IV-C) for being awarded 'Certificate of Excellence' in the event RAP CONTEST - Embracing Humanity at UMANITA 2021 - INTER SCHOOL TALENT FEST, organized by Ambience Public School, Gurugram

Congratulations to Anika Agarwal(VII-A) for being awarded 'Certificate of Appreciation' in the event Mixed Media Art - Reuniting humanity with nature at UMANITA 2021 - INTER SCHOOL TALENT FEST, organized by Ambience Public School, Gurugram

Congratulations to H.Jatin Vikash (VIII-A) for being awarded 'Certificate of Excellence' in the event STEM - Young Minds Lab at UMANITA 2021 - INTER SCHOOL TALENT FEST, organized by Ambience Public School, Gurugram

Congratulations to Anusha Bhattacharya (11-C) for being awarded 'Special Mention' at the ARSD YOUTH CONCLAVE 2021, organized by the Nimbus English Debating Society of Atma Ram Sanatan Dharma College, University of Delhi on 8th & 9th November,2021.

Heartiest congratulations to Jessica Kochar ( XI C) for receiving 'The Most Promising Speaker' award in the Harithkram MUNEA (Model United Nations Environmental Assembly) organised by Shaheed Bhagat Singh College on 26th and 27th October,2021

Heartiest congratulations to H Jatin Vikash for securing First Position in the National Analytical Brains Competition 2021

Heartiest congratulations to Anusha Bhattacharya (XI C) for successfully securing High Commendation and Lavanya Naugai (XI C) for successfully securing Verbal Mention both in United Nations Commission on the Status of Women at the DPS*Ghaziabad Model United Nations* held on 26th and 27th of August, 2021.

Congratulations to Aryan Chowdhary and Himani Gupta of Grade XII to secure 2nd position in the event ATL-TECH PATH (Cateogry 2) organised by Air Force Bal Bharti School, Lodi Road - ATL FEST "TECHNOCRAFTS"

We are proud to share that Akshitanshu Roul and Manikya Singh of Class 9 Ambience Public School have been selected for the prestigious Junior Science Talent Search Examination (now termed as Mukhya Mantri Vigyan Pratibha Pariksha-MVPP) 2020-21 conducted by Government of NCT Delhi (Science Branch). Congratulations to the students , their proud parents and teachers!

Awards and Achievements (2020 - 2021)

Winners are not people who never fail,
but people who never quit.

At Ambience, we believe that academic competition is very vital for a child’s holistic development and the entire learning process.

To make learning more interesting and to prepare students for the current competitive world, SILVERZONE organized the National Olympiad Contest for various subjects.

The ONLINE contest was conducted successfully for the year 2020-21. Students from classes II to X participated in the contest. Many students brought laurels to the school by securing the first position at the state and the zonal level. All the first rank holders students were awarded a Gold Medal and a certificate for their meritorious performance.

The students who came out with flying colours are as follows:

SILVERZONE TOPPERS-2020-21

Subject- SCIENCE

S.No.
Name
Class
Zonal Rank
State Rank
Olympiad Rank
1.
Advay Durgard
2A
1
1
1
2.
Sarbani Kaya
2D
1
1
1
3.
Kyra
2F
1
1
1
4.
H Jatin Vikas
7A
1
1
1

Subject- Mathematics

S.No.
Name
Class
Zonal Rank
State Rank
Olympiad Rank
1.
Sia Mishra
2A
1
1
1
2.
Viraaj Singala
2B
1
1
1
3.
Sarbani Kayaa
2D
1
1
1
4.
Vanya Wadhwa
2E
1
1
1
5.
Kyra Saluja
2F
1
1
1
6.
Siena Jain
4A
1
1
1

Subject- English

S.No.
Name
Class
Zonal Rank
State Rank
Olympiad Rank
1.
Sia Mishra
2A
1
1
1
2.
Vikhyaat Wahi
2E
1
1
1
3.
Sarbani Kayaa
2D
1
1
1
4.
Vanya Wadhwa
2E
1
1
1
5.
Kyra Saluja
2F
1
1
1
6.
Kian Saluja
2F
1
1
1
7.
Avni
4A
1
1
1

Subject- GK

S.No.
Name
Class
Zonal Rank
State Rank
Olympiad Rank
1.
Sia Mishra
2A
1
1
1
2.
Kian Saluja
2F
1
1
1
3.
Kyra Saluja
2F
1
1
1
4.
Avni
4A
1
1
1

Tulsi Sharma of Class XI was awarded the Certificate of Appreciation for outstanding performance in Speech Competition on the topic ' Freedom means liberation of thoughts not values'- organized by Inner Wheel District 301 on 15th August 2020

Jimli Das of Class X was awarded 3rd position in the 10th International Science Conference organized by Science Congress on 30th August 2020 for her excellent performance in the Extempore Speech competition

Varun Sharma (XII), Anubhav kar (XII), MDKN Prabath Naidu (XI), Aarnav Ghosh (XI) and Saish Kohli (XI) was awarded 2nd position in 'Ambient.exe', an online gaming event held under Annual Interschool Festival-‘EXPRESSIONS 2020’, organized by ARMY PUBLIC SCHOOL, Shankar Vihar, New Delhi on 1st September.

Heartiest congratulations to H. Jatin Vikash, of class VIIA, for winning the first prize in the ‘Ganit Abhyaas’, an online Mathematics Quiz held under Annual Interschool Festival-‘EXPRESSIONS 2020’, organized by ARMY PUBLIC SCHOOL, Shankar Vihar, New Delhi on 31st August. The school is proud of H. Jatin Vikash for bagging the prize. Congratulations to the ‘young mathematician’!